שמור על התנהלות עסקית חוקית

כללי לגבי התנהלות עסקית

מדינת ישראל משופעת בחוקים, תקנות, הוראות ורגולציה. ישנם בתי עסק שעליהם חלים עשרות חוקים ותקנות שונים. קיימים עסקים שעבורם נחקקו חוקים ספציפיים וזאת, בנוסף לחובתם לציית לדיני מיסוי ולחוקים מסובכים בעולם דיני העבודה. אין עסק שלא חלים עליו חוקים ותקנות.

חיוניותו של עורך הדין לחברה או לעסק

עורך הדין שלך אמור להיות יד ימינך בכל הקשור להשקעות, התנהלות שוטפת, פתרון בעיות, עריכת הסכמים ועוד. לעיתים, זווית הראייה של עורך הדין נותנת לבעל העסק נקודת מבט שונה, על אספקט כלשהו, כזה שלפעמים אף טרם זוהה. ישנם מצבים בהם עורך הדין עשוי לצפות את האירועים העתידים להתרחש, עוד בטרם כלל קרו או התרחשו.

השתמש, באופן קבוע גם בשירותיו של רואה חשבון

בדומה לפרק הקודם הדן בחשיבותו של עורך הדין לעסק, גם פרק זה יעסוק בחשיבות שיש ליחס לעבודה שוטפת עם רואה החשבון. לעיתים, ישנם שיקולי מס שהם מאוד פשוטים ומאוד ברורים לכולם. אבל לעיתים, פעילות לא נכונה מצד איש העסקים בתחום זה עלולה לגרור אותו לקשיים ולהפסדים, אך ורק בגלל שימוש בשיקולי מס לא נכונים.

לעולם אל תזלזל בשום חוק או תקנה

במערכת החוקים של מדינת ישראל לא ניתן למצוא שום חוק, תקנה פשוטה או סעיף שאפשר להגדירם כמטופשים. יש להתייחס אל כל החוקים, ההוראות והתקנות בצורה רצינית ושווה. גם תקנה שנראית על פניה כלא הגיונית או כלא ברורה, היא תקנה שיש חובה לפעול על פיה. השאלה איננה האם החוק הזה הגיוני בעיניו של היזם.

כשאתה לא יודע את החוק – בדוק (וגם כאשר אתה יודע)

פעמים רבות הזדמן לי לפגוש אנשי עסקים שחשבו שהם יודעים את התשובות לשאלות או לסוגיות משפטיות, כאלו או אחרות. ברוב המקרים הסתבר לי התשובות לא היו נכונות, ואם במקרה קלעו למטרה, הרי שזה היה פרי ניחוש ולא ידע. בפגישות מעין אלו אני נוהג להציג בפניהם עשר שאלות, שבדרך כלל לקוחות מתוך עולם התוכן שבו הם פועלים.

סיכום התנהלות עסקית חוקית

במדינת ישראל נבחרים 120 חברי כנסת שתפקידם לחוקק חוקים, בין אם הם מבינים בתחום ובין אם לאו. כמות החוקים בישראל היא אדירה והמשמעות של אי ציות לחוק או לתקנה עלולה להסתכם בנזקים של מאות ועד מאות אלפי שקלים. עורך הדין שלך, רואה החשבון שלך – חייבים לשמש כיד ימינך בכל החלטה ובכל פעולה.