כללי לגבי התנהלות עסקית

מדינת ישראל משופעת בחוקים, תקנות, הוראות ורגולציה. ישנם בתי עסק שעליהם חלים עשרות חוקים ותקנות שונים. קיימים עסקים שעבורם נחקקו חוקים ספציפיים וזאת, בנוסף לחובתם לציית לדיני מיסוי ולחוקים מסובכים בעולם דיני העבודה. אין עסק שלא חלים עליו חוקים ותקנות.

 

פעמים רבות מוצאים עצמם אנשי עסקים פועלים בעולם בו לא רק שחלים עליהם חוקים ותקנות, אלא עליהם גם להתעדכן בשינויים מאוד מהירים בחקיקה מחד ובפסיקה מאידך. לעיתים ישנה פסיקה שמקצינה את לשון החוק ולעיתים מוטלות הוראות ותקנות המשנות את הפסיקה לכיוון הנגדי. זאת ועוד, ייתכן כי פסק דין שניתן על אירוע מסוים קשור למעשה לעולם העסקים בו אתה פועל במשך שנים – רק שאתה לא מודע אליו.

בחלק מהמקרים, אי עמידה של עסק בחוקים ובתקנות יעלה לו, במקרה והוא "נתפס" ונשפט, בסכומי כסף נמוכים יחסית. אבל יש גם מקרים רבים בהם אי עמידה בחוק או בנוהל תגרור אחריה קנסות בגובה של עשרות או מאות אלפי שקלים. לעיתים, קוצר רוחו של מנהל המפטר עובדת הנמצאת בהריון, יגרור אותו לתביעה משפטית שבסופה, ייאלץ לשלם לה פיצויים נכבדים.

וזה עוד לא הכול. השעות המרובות המושקעות בהכנה למשפט, העלויות הגבוהות של עורכי הדין והשעות המבוזבזות בבתי משפט – כל אלו יפגעו, בסופו של דבר, בעסק שלו, בליבת העשייה. במקום להשקיע בעסק שלו ולקדם את החברה, במקום לפעול לשיפור המוצר או השירות – המנכ"ל מבזבז את זמנו היקר בבתי משפט. בגלל עבירה אחת או שתיים (קטנות או גדולות, זניחות או מרכזיות), בעל העסק מוצא את עצמו מתעסק בחיפוש אחר נימוקים משפטיים, כאלה שלא יתרמו לקידום העסק שלו במאום.