חיוניותו של עורך הדין לחברה או לעסק

עורך הדין שלך אמור להיות יד ימינך בכל הקשור להשקעות, התנהלות שוטפת, פתרון בעיות, עריכת הסכמים ועוד. לעיתים, זווית הראייה של עורך הדין נותנת לבעל העסק נקודת מבט שונה, על אספקט כלשהו, כזה שלפעמים אף טרם זוהה. ישנם מצבים בהם עורך הדין עשוי לצפות את האירועים העתידים להתרחש, עוד בטרם כלל קרו או התרחשו.

 

ישנם מצבים רבים בהם הפיתרון המקצועי שאתה חושב עליו לבעיה איתה אתה מתמודד הוא מאוד ברור. כאיש מקצוע, קל לך לראות את הפתרון מבעד לעיניים ולמשקפיים שלך. הבעיות מתחילות בדיוק בנקודה זו, בה ספקטרום הפתרונות והתשובות שבאמתחתך לא עבר בחינה של עורך דין לגבי חוקיותם. לעיתים, פעולה הנראית תמימה לחלוטין, עלולה להפוך לאירוע עסקי בעל השלכות משפטיות. הדוגמה שלהלן תבהיר נקודה זו בפשטות. לקוח, שרצה לחסוך בעלויות של מודעת פרסום, ביקש מהבן שלו (נער בגיל ההתבגרות), שעבר קורס מחשבים, להכין עבור העסק מודעה. הנער עשה את מה שעושים בדרך כלל כל חבריו ללימודים – הוא בחר את התמונות מתוך אתר אינטרנט פתוח, ולמרות שידע כי השימוש בתמונות למסחר ולמודעות פרסום כרוך בתשלום, נמוך אמנם, לא טרח ליידע את אביו על כך. המודעה עשתה דרכה לרשת האינטרנט ומיד לאחר שעלתה, הגיעה תביעה על הפרת זכויות יוצרים.

דוגמה נוספת הייתה אצל לקוח ותיק שלי שהיה הבעלים של חברה לשיווק ומסחר. במשך מספר שנים השתמשה החברה שלו בשירותים שלי כעורך דין בתחום הגבייה כאשר מרבית הפגישות בינינו התקיימו אצלי במשרד. למעט מפגישה אחת, כמעט ולא הגעתי לאתר המרכזי שלהם. באותה הזדמנות, ביקשתי לראות מספר טפסים בעלי אופי משפטי שהיו אצלם בשימוש דוגמת טופס פתיחת לקוח, טופס ערבות אישית, שטר חוב ודומיהם. למראה הטפסים חשכו עיניי. התברר לי כי טפסים אלה, אותם ניסחתי במיוחד עבורם כמה שנים קודם לכן, עברו במשך הזמן שחלף שינויים על גבי שינויים. התברר לי גם כי בכל פעם שהיה צורך לשנות סעיף כלשהו בטופס בהתאם לבקשת לקוח או לצרכים אחרים – השינוי בוצע בפועל על גבי הטופס המקורי. וכך, שלוש שנים לאחר מכן, הפך הטופס המקורי לבליל מילים שבינן לבין ההסכמים והחוזים המקוריים – אין שום קשר.

שבוע לאחר מכן כבר היו הטפסים ערוכים מחדש – אבל הפעם לוו בהוראה חד-משמעית שלאף אחד מעובדי החברה, כולל המנהל, לא תהיה אפשרות או יכולת לשנות בהם אפילו פסיק. הסתבר שרק הגעה מקרית שלי, כעורך הדין של החברה, למשרדיהם, הגעה שלא הייתה קשורה כלל לטפסים, זיהתה את הכשל הזה בזמן ומנעה בעיות בהמשך.