היזהר מאוד בכל הקשור להשקעות מעבר לים

לעתים קרובות אני נתקל בלא מעט פרסומים על השקעות במדינות אקזוטיות כמו קוסטה ריקה, רומניה, גאורגיה ואפילו במדינות מפותחות דוגמת ארה״ב. איזה ידע יש למשקיע בכל הכרוך למדינות אלו? מה הוא יודע על הבסיס המשפטי הקיים במדינה? על המיסים החלים בה? כמה עולות הנסיעות היקרות לחו״ל לצורך ניהול הפרויקט? מהן העלויות המלאות של התיווך?

בכמה בדיוק תסתכמנה, בסופו של דבר, העלויות לצורך השבחת הנכס? נכון, גם בישראל יש להתייחס לכל השאלות הללו וחובה אפילו לכתוב תוכנית עסקית. ברם, חלק מבעיות אלו לא תתעוררנה כשהנכס נמצא קרוב אליך, במדינה שאתה מכיר היטב, שמערכת החוקים והכללים שלה ידועה ומוכרת לך.

אך בכך אין די. ברוב המקרים קיימים פערים ניכרים בתרבות בין ישראל לבין אותה מדינה בה מודעות הפרסומת נותנות תחושה כי הכסף צומח על העצים או מתגלגל ברחובות. פערי תרבות אלה, ביחד עם הבדלים מהותיים בחקיקה או במיסוי, עלולים לגרום לפעילות עסקית שבתחילה נדמה כי היא מאוד רווחית – להפוך במהרה לכשל עסקי ממדרגה ראשונה. לעיתים די בפערי תרבות אלה על מנת לגרום לאי-הבנות מביכות בין הצדדים. ישראל היא מדינה בה המשפט "נדבר מחר", משמעותו כי יתכן ורק בשלוש השנים הקרובות תקבל את שיחת הטלפון המובטחת. בארצות מערביות מודרניות יותר, המשפט "אתקשר מחר", יוצר ציפיות כי האדם אכן יתקשר מחר. המשפט "תוך זמן קצר", מקבל משמעות שונה בישראל מאשר באנגליה, למשל. הפערים הללו בהבנת המשמעות של מושגי זמן במדינות שונות, התגלו פעמים רבות ככאלה היכולים להפוך ההשקעה מבטיחה בעלת תשואה מעולה לגירעון ענק.

ביום שכתבתי את הפרק הזה ספרתי לפחות שלוש מודעות בעיתונים השונים (כלכליים, יומיים ואינטרנט) המפרסמות השקעה של כספים מעבר לים. בדרך כלל מדובר בהשקעות של עשרות או מאות אלפי דולר או יורו כשהתמורה המובטחת היא ריבית מדהימה, שאין כמותה בישראל. באחת המודעות (כמו בחלק גדול מהן) ניתן לראות תמונה של בית יפה בתוך פארק ירוק וקסום עם פרחים צבעוניים ואדם המחנה את הרכב שלו בתוך חניה משפחתית ביתית. מעל התמונה נקוב מחיר של 140,000 דולר ומתחת לזה סכום ההשכרה החודשית בסך 1,500 דולר.

זה מפתה, מגרה, גורם למשקיע הקטן (ולעיתים גם לגדול) לעשות מיד את המכפלות ולגלות כי מדובר בתשואה שנתית של יותר מ-10% ובסופו של דבר הוא עשוי להגשים גם את החלום האמריקאי. לעיתים מתברר כי החברה שמכרת את הנכס בארץ החלומות היא גם זו המשלמת את שכר הדירה בשנה הראשונה וזאת על מנת להוכיח את התשואה הגבוהה שהבטיחה. הכסף ישולם בין כה וכה מתוך הכספים שהקונה העביר לידי היזם וכך, במקום שהיזם ירוויח 70,000 דולר מהעסקה, הוא ירוויח "רק" 50,000 דולר והצרות של הרוכש תתחלנה לצוץ רק החל מהשנה השנייה. מקור הבעיה אינו בעולם החלומות עצמו. הבעיה היא כאשר מאמינים כי החלומות הללו יכולים להתגשם. הבעיה היא כאשר האנשים שאינם מבינים בעולם ההשקעות מתפתים לסוגים אלה של מודעות ושמים את כל כספם על קרן הצבי. לעולם לא תהא התמונה שיקוף מדויק של המציאות. תמיד תהיינה בדרך עוד עלויות נוספות של תיווך, דמי ניהול גבוהים ותשלומי מיסים. במקביל ובניגוד למפורסם במודעה, דירה מסוג זה תימצא בדרך כלל באזור שהביקוש לנכסים בו נמוך ואשר הנוף שלו שוּנה בתהליך פוטושופ מקצועי.

והתוצאה הסופית – סכומי כסף גדולים "נזרקו לפח". ואולי זה הזמן לגלות עוד סוד כואב של עולם העסקים האמיתי. אמנם הכסף ירד לטמיון וזה כואב מאוד, אבל מדובר לא רק בכסף אלא גם באובדן של ימי עבודה ובעיקר בסחיטה נפשית של האדם שמרגיש כי נעקץ וכי כל ההבטחות לתשואות פנומנאליות התגלו, בסופו של דבר, כחזיון שווא.

העוצמה של הפגיעה הכלכלית, של התובנה כי הכסף נעלם, משתווה לעיתים לרמת הפגיעה הרגשית ולפעמים אף עולה עליה. פגיעה נפשית היא בדרך כלל חמורה יותר כיוון שהיא גם עלולה לשתק. פשוט כך, לגרום לשיתוק בפעילות הקוגניטיבית. מחשבותיו של היזם תפסקנה להתמקד על אפיקי השקעה נוספים אלא תנדודנה לכיוון של נקמה וזעם חסר מעצורים על העלבון.

נתקלתי במקרים בהם המשקיע, במקום לספוג את המפלה שלו בעקבות העוקץ ולעבור להשקעה הבאה, המשיך להשקיע ממיטב כספו רק כדי להעניש את האדם או את החברה שעקצו אותו. הוא בעצם נעקץ פעמיים – פעם אחת בעוקץ המקורי ופעם שנייה על ידי המנגנון שהוא עצמו יצר, מערכת שעלתה לו כסף מיותר ואשר לא הניבה שום תוצאות למעט תחושת סרק של "נקמה" חסרת תכלית.

ואולי עוד מילה בנושא המשפטי שחשוב לדעת. מערכת בתי המשפט בחו"ל פועלת באופן תקין במרבית המדינות. בחלקן מעט יותר טוב ויעיל ובחלקן פחות. הקושי נובע מהכורח בהגשת תביעות לבתי משפט הנמצאים בחו"ל ולא בישראל. ביצוע עסקה עם שותף בחו"ל, ללא דרכון ישראלי, וכאשר העסק החדש יפעל בחו"ל ולא בארץ – יחייב אותך, בעת הצורך, להגיש תביעה בארץ בו בוצעה העסקה. תמיד (אבל תמיד!) תהיינה העלויות המשפטיות של תיק מסוג זה הרבה יותר יקרות והרבה יותר מורכבות מאשר תביעה שתתברר בתוך מדינת ישראל.