היזהר מעקרון העדר בעולם ההשקעות

הנטייה להשקיע מתבססת, לעיתים גבוהות, על עקרון העדר. אם כל אנשי המושב שבו אתה גר משקיעים אצל פלוני אלמוני – הנטייה הטבעית שלך תהיה גם להשקיע אצלו. אם הוריך ואחיותיך משקיעים אצל אותו אדם, הנטייה, בשל אותו עקרון העדר, תהיה שגם אתה תרצה באופן טבעי להשקיע אצלו. אך העובדה שכולם משקיעים אצל אותו אדם, כמובן שאינה הופכת אותו לקוסם או ליוצר כסף מאבנים.

 

עקרון העדר מסוכן כמעט מכל בחינה אפשרית. ראשית, הוא מלמד שמספר גדול של אנשים כבר מושקעים באותו מקום. שנית, עקרון זה משמיט את הקרקע מתחת לתהליך קבלת החלטות של האדם הבודד והופך אותו לתהליך סרק. התחושה השלטת היא כי אם כולם קיבלו החלטה להשקיע בענף זה, כולם כנראה יודעים מה שהם עושים. הבעיה השלישית היא שכניסה של עדר להשקעה מסוימת עלולה ליצור הצפה ובעקבותיה, הוזלה משמעותית של מחיר המוצר. כלומר, דווקא המקומות אליהם נהרו המוני אנשים להשקעות מסוג מסוים, התגלו, מאוחר יותר ולאורך החודשים הבאים, כבעלי ערך נמוך.

כאן המקום להזכיר את ספר האגדות עם סיפור הילדים הנפלא "המלך העירום". זאת אגדת ילדים, שנמשל בצידה, על המלך שצעד עירום, ללא כל בגדים לגופו, וכל נתיני החצר שרצו להתחנף אליו אמרו לו שבגדי המלך החדשים שלו הם מופלאים ומיוחדים במינם. רק ילד אחד קטן שראה כי המלך עירום הכריז, בתמימותו, על כך. בהתחלה ניסו להסות אותו אך בסוף נאלצו כולם להודות שהמלך היה אכן עירום.

כאשר הנך משקיע כסף, אין צורך להתבייש. שאל שאלות, היה הילד הקטן מהסיפור על בגדי המלך החדשים. מדוע מוכן היזם לחלוק את כל הטוב הזה אתך כאשר אין ביניכם שום קשר אישי? מדוע הוא לא עושה זאת לבד? האם בגלל העיניים המקסימות שלך או אולי בגלל שאתה נראה לו בחור טוב ושהוא החליט ברוב טובו לעזור לך? שאל שאלות קשות ללא בושה וללא היסוס. בדוק, התייעץ עם אנשי מקצוע המוכרים בתחומם לפני קבלת החלטה. עדיף לשלם מאות שקלים על בדיקות וייעוץ ולא לאבד מאות, אלפי ואולי גם מיליוני שקלים בעתיד.

בערוץ ההיסטוריה מוקרנת סדרת תכניות מקסימה על חנות בלאס וגאס הרוכשת פרטי היסטוריה אמריקאית. בעלי החנות קונים את הפריטים מידי אספנים או מכאלה שהפריט עבר אליהם בירושה. עם השנים עברה החנות מאב לבן אך השלבים בתהליך הרכישה נשארו זהים – לפני כל קניה מזמין בעל החנות איש מקצוע המומחה בתחומו על מנת שיבדוק האם הפריט מקורי, שמא הוא מזויף ומה ערכו בשוק. רק לאחר שבעל החנות קיבל את ההערכה הם מקבלים החלטה האם לוותר על הפריט או להיכנס למו"מ לרכישתו. למרות שהחנות קיימת שנים רבות ובעליה צברו ניסיון רב בזיהוי שקרנים, נוכלים וזייפנים, הם לעולם לא יוותרו על חוות הדעת של המומחים לפני קבלת החלטה סופית.

כך, בדיוק באותה צורה, גש גם אתה לקבל ייעוץ לפני השקעה של מאות אלפי שקלים וכך, אולי, תוכל להינצל מפשיטת רגל, איבוד משפחה, איבודם של כל החברים שלך והיעלמותם של כל הכספים שצברת בעצמך ויתכן שגם אלה שנחסכו ברבות השנים על ידי הוריך, משפחתך ולפעמים גם על ידי משפחתה של אשתך.