זהה כמה שיותר מהר וברח כמה שיותר רחוק מהונאות פונזי

אני ממליץ מקרב לב להימנע מעסקאות עם כאלה המציעים רווחים פנומנאליים, עצומים. כמו, למשל, בדוגמא הקלאסית בה אדם מציע לך באופן אישי רווחים עם תשואה על הכסף בסך של עשרות אחוזים בשנה וללא כל סיכון. זכור את האמרה: "זה טוב מדי בשביל שזה יהיה אמיתי". אם זה טוב מדי בכדי להיות אמיתי – זה שיקרי. בלוף אחד גדול. בלוף כה גדול עד כי מדובר למעשה בהונאה.

 

אחת לפרק זמן מתגלה בישראל נוכל שהצליח לשטות בבני המשפחה שלו, בקרובים שלו, בחברים שלו ובחברים של אנשים אלה. יש לו טריק ש"אף אחד לא עלה עליו", או "טריק כזה פשוט שבגלל זה אף אדם לא חשב עליו קודם לכן". או שהוא שולף משפט בנוסח של "קרן גידור שהעתיד שלה עוד לפניה שעלתה על תגלית מדהימה בתחום הננו-טכנולוגיה". הוא מציג מספרים דמיוניים של הכנסות והשקעות המניבות רווחים של אחוזים גבוהים מאוד. הוא מדבר על אחוזי ריבית מטורפים שכל הזמן עולים ומשתפרים.

זה מתחיל עם השקעה קטנה של 10,000 שקלים שכאשר היא מוחזרת למשקיע אחר שלושה חודשים, הוא מקבל 17,000 שקלים ביד ובמזומן. חבר של אותו משקיע שומע על כך ומבקש להיכנס עם 30,000 שקלים. בתום חודש הוא מקבל טלפון מהנוכל שמבשר לו לבוא לקחת את הכסף שלו מאחר והסכום הגיע ל-42,000 שקלים. מנקודה זו העוקץ מתחיל לפעול ברצינות. עשרות אנשים משקיעים אצלו סכומי כסף. הם מקבלים סיסמא למחשב כך שבכל רגע נתון הם יכולים לראות איך הכסף שלהם כמעט מכפיל את עצמו. בשלבים הראשונים, כל מי שמבקש לצאת, יוצא פיזית עם רווחים מסחררים של אחוזי תשואה בלתי סבירים.

עד שהקוסם (יותר נכון להגיד – הנוכל – אין מילה אחרת לתאר אותו) נעלם יום בהיר אחד. כמה ימים קודם לכן, מספר משקיעים עוד ניסו למשוך סכומי כסף גדולים אך הוא, הנוכל, משך אותם באף בתואנות שווא ואז נעלם לחלוטין. בדרך כלל, ההימלטות תוכננה מראש לארץ בה אין הסכמי הסגרה עם ישראל. כל משפחתו (במרבית המקרים גם הם היו שותפים להונאה) מצטרפת אליו – ואל הכספים הרבים שהוא הוציא מהארץ. ההונאה הושלמה. עשרות מיליוני שקלים של אנשים נעלמו כלא היו.

מדי פעם מצליחים לאתר נכסים שאותו נוכל נאלץ להשאיר אחריו. מדי פעם ניתן גם להיחשף לאורח החיים הראוותני שבו חי אותו נוכל חסר פשרות וחסר כל גבולות. רכבי פאר, בתים מהודרים, טיולים לחו"ל, ארוחות גורמה יקרות, אירועים פרטיים מנקרי עיניים בהם פינק את קרובי משפחתו. כל הכסף – כולו, הגיע כתוצאה ממעשי נוכלות. בכל פעם בו אותו אדם טס לחו"ל במחלקה הראשונה, הוא עשה זאת על חשבון כספי הפנסיה של אחד האנשים אותם עקץ.

כאשר מציעים לך תשואות פנומנאליות, כאלו שלא ניתן למצוא בשום מקום אחר, כאשר מנסים לפתות אותך בריביות מטורפות של גאוני בורסה או של סתם אנשים מבריקים בתחום ההשקעות – תגיד תודה, לא תודה, וצא מהפגישה. המתן מספר חודשים וקרוב לוודאי שתוכל שוב להיפגש עם ההצעה הזאת – הפעם, בכותרות של מבט לחדשות, בכותרות העיתונים ובכל טורי החדשות של ישראל.

קוראים לזה הונאת פונזי. היא קרויה על שם נוכל איטלקי בשם צ'ארלס פונזי, שבשנות השלושים של המאה שעברה המציא הונאה מימונית-פיננסית מרתקת. הוא נהג לקחת כסף מאנשים ולהחזיר להם, בתוספת רווחים, את הכסף שלקח מאנשים אחרים, רבים עוד יותר. ההונאה הזאת מתבצעת כמעט בכל רגע נתון בכל מקום בעולם. היא נעשית באמצעות חברים, ידידים, מכרים, דואר, אינטרנט. ההונאה הזאת איננה פועלת רק בסכומים נמוכים אלא יכולה להתבצע בהיקפים של מיליארדים (שקלים או דולרים). בשנת 2008 נחשף ברנרד מיידוף כמבצע הונאת פונזי קלאסית בהיקף של מעל ל-50 מיליארד דולרים. בשנת 2012 נחשפה תרמית דומה בישראל, תרמית, כך הוברר, בה נפלו קורבן אלפי ישראלים. באותה שנה התברר גם כי נוכל מסביון, בארץ, הפיל ברשת פונזי עשרות ישראלים נוספים.

טעות לחשוב כי רק מיליונרים נופלים קורבן למעשי הונאה אלה בסכומים גדולים, אזכיר כי בישראל נחשפה רשת פונזי בה מספר גדול מאוד של שוטרים במשטרת ישראל נפלו קורבן למבצע הונאות חסר מצפון. הנוכל הבטיח להם תשואה של שלושה אחוז לחודש ובתחילה אף עמד בהבטחות שלו. כאשר השוטרים ראו כי טוב, הם גייסו כספים נוספים באמצעות פניה לחבריהם, לבני המשפחה, לבנקים וכדו'. בסיכומו של דבר התברר כי הנוכל ושותפו הצליחו להוציא במרמה מעשרות שוטרים תמימים סכומים של מעל לתשעה מיליוני שקלים.

סיום ההונאה ותחילת החשיפה באים בדרך כלל עם מעצרו של ראש הפירמידה, בריחתו לחו"ל או חשיפתה של ההונאה על ידי משקיע גדול שמבקש למשוך את כספו וכאשר נענה בשלילה, הוא אוזר אומץ ומתלונן במשטרה. לפעמים אלו הן הרשות לניירות ערך או רשויות המיסים שמתערבות בפרשה, עוצרות את ראש הפירמידה ואז מתגלה ההונאה. בסוף כל פרשה שכזאת מתברר תמיד כי מספר האנשים החולמים על יצירת זהב מאבנים או יהלומים מחול הינו אדיר. הדבר המדהים הוא כי תמיד יימצאו הפתאים שיפלו ברשת ותמיד יהיו בסביבה אנשים שיוליכו אותם שולל.

כדאי לשוב ולהדגיש כי משקיעים צריכים להיזהר מאוד משני דברים – ראשית, מהצעת תשואות גבוהות במיוחד, חסרות כל פרופורציה למה שנהוג במשק. שנית, צריך להיות מאוד זהירים לגבי הבטחות של ריבית קבועה לאורך זמן. תשואות קבועות מובטחות לאורך פרק זמן רב (וכמובן, שתמיד תהיינה גבוהות במיוחד) חייבות לעורר את כל סימני האזהרה המקצועיים ולהתריע כי יש כאן סימן וחשד להונאה. השקעה אמיתית צריכה להיות עם רווחיות מעט גבוהה מהממוצע במשק ומשתנה לאורך זמן. באם מובטחות לך תשואות גבוהות מאוד שתשארנה קבועות לאורך זמן רב – התרחק מהן כמו מאש, הן הונאה.