התעלם מאגדות אורבאניות על עולם העסקים

עולם העסקים מוצף באגדות אורבאניות. זה מתחיל עם אגדה על אחד שהגיע לארצות הברית עם שבעים דולר בכיס וכיום הוא שווה שבעים מיליון. זה ממשיך בספורים חסרי שחר על רדיפה חסרת פשרות של רשות המיסים אחרי אנשי עסקים. מתהלכות אגדות אורבאניות הזויות על רווחים פנומנאליים של בתי עסק בסגנון

"הכול בדולר". קיימות שמועות על אודות עצמאים שנהפכו לעשירים מאוד גדולים בשנייה שהם עזבו את מקום עבודתם כשכירים והפכו להיות לעצמאיים. וכמובן שמסתובב בשוק מידע ממש "מבוסס" מחברים "יודעי דבר" על המסעדה השכונתית כמקור ייצור של כסף מהיר ומיידי.

אין שום מקום שבו אפשר למצוא יותר אגדות מאשר בעולם העסקים. בינן לבין המציאות יש קשר ישיר – רובן המכריע אינן נכונות. זה לא אומר שאין מסעדות שאינן רווחיות ושלא קיימים אנשים שהצליחו מהון התחלתי של שבעים שקלים להקים חברות ששוות היום שבעים מיליון. זה לא אומר שמס הכנסה לא רודף אחרי עסקים עבריינים. אבל מול כל אגדה מטופשת אחת – ישנה מציאות השונה לחלוטין. שוני מהותי מאשר אותה אידיליה שמאחוריה אין דבר. את תאור המציאות הזאת אפשר לשמוע בעיקר מאנשים שהיו שם ועזבו, מאנשים שההתמחות שלהם היא בתחום הזה או מיועצים מסחריים שפועלים שנים בתחום.

כדאי גם לזכור כי "הקהל" ששומע את המשקיע הפוטנציאלי מדבר על רצונו לקנות חנות, מלון, מסעדה, שותפות באולם שמחות – בא, במרבית המקרים, משופע בדעות קדומות. העובדה שהחברים שלך ביקרו שלוש פעמים השבוע במסעדה והתארחו שש פעמים בשנה האחרונה בבית מלון – לא הופכת אותם למומחים ולבטח לא מומחי השקעות בתחום. יש הבדל עצום בין חוכמת ההמונים (ולעיתים, סליחה על הביטוי "טמטום ההמונים") לבין ידע מקצועי מוכח.

בנוסף, אותם נותני עצות אותם פגשת באופן אקראי בסלון הבית של החברים שלך – אינם מחויבים לעצות שלהם. האנשים שאומרים לך: "לך על זה כי זה הלהיט הכי מטורף בארץ", או אלה שאומרים לך: "התרחק מלהיות עצמאי כי מס הכנסה ירדוף אחריך כל הזמן", לא באמת מחויבים למשפט הזה. אף אחד (ובטח לא אתה) לא יגיד להם אחרי שלוש שנים מיום פתיחת העסק שלמעשה, מס הכנסה היו בהחלט הוגנים איתך. אף אחד לא יעמיד אותם במקומם, שבעה חודשים אחרי שפתחת את העסק "המבטיח" עליו המליצו, ויספר להם שכל המאתיים אלף שקלים שהשקעת נזרקו לפח בגלל... שלא הצלחת לקבל רישיון מהעירייה להפעיל את העסק.

במהלך הדיונים על השקעות כלכליות תיחשף למספר עצום של דעות, רעיונות וכמו גם בכל עולם העסקים – לאגדות אורבאניות. הדבר החכם זה להקשיב לכולם, לשמוע את כל הרעיונות וכל הדעות (ולעיתים לאנשים יש רעיונות מבריקים ונכונים לחלוטין) ולבצע את הסינון הנכון. הדבר הנכון ביותר יהיה לשמוע את כולם, להקשיב לכולם ואז ללכת למומחה. לשמוע אותו, להקשיב לו ואז לקבל החלטה רציונאלית.

וגם אז אתה עדיין לוקח הימור, סיכון. ובסופו של דבר מדובר בזמן יקר ערך שלך ובמשאבי הכסף שלך. אף אחד לא ייקח חלק בסיכון שלך, לא היועץ ולא החברים שלך ולא המומחים שתעסיק – ההחלטה היא בסופו של דבר שלך בלבד ולכן עליך לקחת את ההחלטה החכמה ביותר והרציונאלית ביותר שאתה יכול.