השקעות חכמות מעבר לים – כן, זה כן אפשרי

ראוי לציין, כהמשך לתובנה הקודמת לגבי השקעות מעבר לים – כי קיימים מקרים יוצאי דופן שהניבו הצלחה גם אם ההשקעה הייתה מעבר לים. לחברות שהצליחו הייתה בדרך כלל תשתית מתאימה ואנשיהן למדו את השפה של אותה מדינה והתערו בתרבותה. זו לא הייתה בגדר אפיזודה חד פעמית אלא

נבעה מחשיבה אסטרטגית מלאה, ראיה וחזון לגבי השקעות בנדל"ן מעבר לים, וכללה התמקצעות בארץ או בענף או בתחום מסוים. חברות אלו פעלו בצורה מאוד מסודרת ורצינית. הן שלחו חיל חלוץ, הן שכרו אנשי מקצוע כדי לקבל ייעוץ, הן עבדו עם מומחים מקומיים בתחום ההשקעה באותו אזור גיאוגרפי ולפני כניסה לכל השקעה הן ערכו בדיקה של כל המרכיבים החשובים שיכולים להיות להשקעה מעבר לים. בחלק מהמקרים, התכנון היה כה קפדני ועם מבט לעתיד עד כי החברה בישראל פתחה חברת-בת באותה מדינה.

אדגיש – חברות אלו פעלו "לפי הספר" בכל הקשור להשקעות במקום זה, במדינה רחוקה. הן השקיעו בתהליך ההכנה לא פחות מאשר בהשקעה עצמה. אנשיהן תכננו, בדקו, התייעצו עם אנשי מקצוע המכירים את התחום ואת המקום הפיזי – ורק אז, קיבלו החלטות מושכלות.

כדאי להזכיר, בהתאמה, כי ניהול נכון של השקעות מעבר לים דורש, כמובן, משאבים גדולים החיוניים כל כך לביצוע פעולה זו. הגעה פיזית חד-פעמית על מנת לראות מקרוב את הנכס (במקרה הטוב) או הסתפקות בצילומים או חוות דעת של "אנשים מקורבים" (במקרה הרע) אינם כלל ערובה לניהול נכון של ההשקעה. יש צורך להיות שם בצורה סדירה, להגיע למקום ולראות בעין פיזית, כל זאת, תוך בדיקות והצלבה של מאגרי מידע כדי להבטיח שאין בהשקעה זו משום הונאה או רמאות.

בחלק מהמקרים, חברות אלו, שחקרו ובדקו את שוק הנדל"ן בחו"ל, הן אלו שתרווחנה הון עתק ממכירת בתים, קרקעות או אחוזות לקונים פוטנציאליים בארץ ואשר תנסנה לממש את החלום והפנטזיה של אותם אנשים תמימים, חסרי ידע ומקצועיות החולמים על תשואות פנומנאליות.