תכנון מס – לגיטימי ואף רצוי

הדגשתי לאורך כל הדיון על הנושא הקודם כי קבלת כסף במזומן ללא הוצאת חשבונית בהתאם חושפת את הבעלים לסיכון אדיר. אציג כאן את התיזה כי תכנון מס לגיטימי ומקצועי עשוי להביא לתוצאות עסקיות טובות בהרבה מעבודה עם כסף שחור, וכל זאת מבלי לסכן את החברה או את בעל החברה.

 

דוגמא פשוטה תסביר זאת. יצרן וילונות ממרכז הארץ מעסיק חמישה עובדים, כולם בני משפחתו. היצרן מוכר כ-50% ממרכולתו כנגד חשבוניות ואת ה-50% הנותרים הוא מוכר בשחור ללא הוצאת חשבוניות. את תשלומי השכר הוא משלם בהתאם ליכולת העסק לשלם ואת ההפרש – מתוך הכסף השחור שברשותו. בני המשפחה עובדים שנים ע"פ הסידור הזה ולכך התרגלו.

הדיווח של יצרן הוילונות לרשויות המס מראה, אם כך, כי הוא מרוויח מעט מאוד למחייתו ועל כן המס שהוא משלם, נמוך ביותר. במקום זאת, אילו היצרן היה מוציא תלושי שכר על משכורות מינימום, העובדים היו פטורים מתשלומי מס הכנסה, ניכויי הביטוח הלאומי היו מינימאליים (בהתאם להוראת החוק חלה חובה על כל אזרח ישראלי לשלם תשלומי ביטוח לאומי גם אם הוא אינו עובד) ומדובר, כאמור, ב-5 משכורות.

כך יוצא שאילו היה בעל העסק מוציא חשבונית על כל עסקה, ובמקביל, מדווח על השכר האמיתי של העובדים שהוא הוצאה המותרת בקיזוז, הוא היה משלם מס אמת, מפקיד את כל תשלומי החשבוניות בבנק, ואז לא היה נאלץ להסתובב עם סכומי כסף גדולים במזומן בכיס (מסוכן מאוד) והחשוב מכול, לא היה לוקח סיכונים מול רשויות המס.

מהו בעצם תכנון מס? ראשית, מדובר בפעילות לגיטימית לחלוטין. ישנם כיום תאגידי ענק שחלק גדול מתוך העסקאות שלהם מבוסס על תכנון מס יותר מאשר על כל פעילות אחרת. פעילות זו שהייתה נחלת התאגידים הגדולים במשק בלבד בעבר, החלה להפוך במרוצת השנים להיות לנחלת מרבית העסקים ומרבית העוסקים המורשים בארץ.

רואי החשבון של החברות והיועצים הכלכליים שלהן משקיעים מאמצים מרובים על מנת לאתר את כל הדרכים והאפשרויות הקיימות בחוקי המדינה (ובעת הצורך, גם בחוקים של מדינות אחרות) במטרה להפחית את שיעור המס שמשלם התאגיד או הנישום היחיד – אך עם זאת – לעשות את זה בצורה חוקית לחלוטין.

בניגוד לכלכלה השחורה ממנה הזהרתי ועליה התרעתי בפרק הקודם, הרי שכעת ברצוני להמליץ בפניך על שימוש בתכנון מס קפדני ויישומו, כמו גם על הפקת מלוא התועלת משיטת המיסוי הנוכחית במדינת ישראל. בעצם מדוע לא? אם המדינה נותנת הטבות לפעילות עסקית מסוימת או מעודדת דרך רישום מסוימת – ואלו כשלעצמן מובילות להורדה ניכרת במיסים שהתאגיד משלם – והכול על פי החוק, מדוע לא לעשות זאת? זוהי אינה כלכלה שחורה. אין המדובר כאן באדם או בחברה המקבלים כסף "בשחור" מבלי להנפיק קבלה או חשבונית. יושבים כאן מיטב המוחות הכלכליים והמשפטיים של מדינת ישראל ולומדים ומנתחים את חוקי המס ואת כלליו. הם פועלים לטובת הלקוחות שלהם באופן חוקי ואולי יותר מהכול – באופן גלוי. הם לא מקבלים שוחד או מבצעים עבודה בלי להוציא חשבונית אלא פועלים בצורה גלויה וחשופה, אפילו למול רשויות המס בישראל.

עד כמה שהדבר יישמע מפתיע, קיימים חוקרים שטוענים כי העלמות המס המוכרות (אי הוצאת חשבוניות כמו למשל עבור שיפוצים, שיעורים פרטיים, וכדומה) מהוות רק כ-30% מסך העלמות המס בישראל. לשאר ה-70% מהמיסים שלא משולמים אחראים תכנוני מס למיניהם. זאת ועוד, על סוג זה של תכנוני המס פועלים ושוקדים מיטב המוחות של רואי החשבון ועורכי הדין והם, לא רק שאינם חוששים להציג תכנונים אלה ברבים, אלא אף מפרסמים ספרים בנושא ואפילו מקיימים כנסים וימי עיון לאנשי מקצוע.

ומשפט אחרון לסיכום – כסף שחור (בלי קבלות, בלי חשבוניות בלי ניהול ספרים תקין) הוא מסוכן, חסר הגיון כלכלי ושקול לגניבה מהמדינה. תכנון מס מצד שני – הוא לגיטימי לחלוטין, גלוי ומבוסס על יכולת וירטואוזית של רואה החשבון של החברה שפועל בגזרה חוקית ולגיטימית לחלוטין.