היזהר מעסקאות בעלות רווחים דמיוניים כמו מאש

זכור! אין בנמצא עסקאות המניבות רווחיים דמיוניים. זכור תמיד כי רווחים מהירים מידי או גבוהים מידי קשורים תמיד לאירועים פליליים, לעבירות. רמת הסיכון של עסקאות מסוג זה שווה לזו שבסחר בסמים או בעסקת נשק מפוקפקת.

 

אין מקום בו אפשר להפיק רווחים עצומים בתוך פרק זמן קצר (שהוא לא הברחת סמים או מכירה של נשק, כאמור). ועדיין, ולמרות הכול, בכל רגע נתון ישנם משקיעים הנופלים בפח בפעם אחר פעם כאשר הם אומרים לעצמם: "לי זה לא יקרה", או "יש כאן פשוט תשואה פנומנאלית ללא סיכון". הטלפון אצלם מצלצל והם מתפתים, המודעה בעיתון קורצת – והם מתחילים את המסע לעבר איבוד מלוא כספם שעל צבירתו עמלו במשך שנים רבות.

מודעה שהתפרסמה במשך חודשים בעיתונים יומיים, בעיתונים כלכליים ובאתרי אינטרנט הציגה את ה"נתון" הבא: השקעה של 10,000 דולר בעבודה עם מכונות קפה תניב לך הכנסה של 5,000 שקלים לחודש וכל זאת – בשלושה ימי עבודה בחודש בלבד. ללא ספק הצעה מפתה ביותר. כמובן שהיא מגיעה עם הטיות פסיכולוגיות מאוד ברורות – ראשית מדובר בהצבת המספרים 10,000 בצד 5,000 – למרות שמדובר ביחידות מטבע שונות. בנוסף, לא מצוין כי הסכום של 10,000 דולר היה לפני תוספת המע"מ בו בזמן שהסכום של 5,000 ₪ היה כולל מע"מ. התוצאה היא כי אותם אנשים תמימים מוצאים את עצמם חותמים על הסכמים שבו עליהם לרכוש מכונות קפה עם קפסולות, לאתר מקומות בהן יוכלו להציב את מכונות הקפה ולנסות להרוויח ממכירת הקפסולות. כמה אנשים התפתו להיכנס לעסקאות מפוקפקות אלו? כמה אנשים מצאו עצמם מול מכונת מכירות משומנת של אנשי מכירות חכמים ומנוסים מאוד שמכרו להם את ההסכם הזה ואת החוזה הזה – ובסופו של דבר נאלצו לבזבז שעות עבודה יקרות מפז על ניסיון למכור את מכונות הקפה, וגרוע מכך, עוד היו קשורים חוזית למספר שנים (!!!!) לרכישה חודשית של קפסולות הקפה? את אותם אנשים תמימים אנו רואים, בדרך כלל מכוסי פנים, בתוכנית השבועית של כלבוטק, כל פעם עם סיפור אחר.

אנקדוטה אישית קטנה בעברי הלא-רחוק קשורה לסיפור מכונות הקפה והקפסולות. לפני מספר חודשים פגשתי אדם שביקש ממני כי אכניס למשרדי מכונת קפה בצמוד להסכם לפיו יהיה עליי לשלם "רק בגין קפסולות קפה בלבד". אחרי כמה דקות של שיחה מעמיקה יותר עם איש זה התברר לי, כי הוא מודע לטעות שעשה וכעת הוא רוצה לצמצם נזקים. איך הוא עושה את זה? כיצד הוא מנסה לצמצם את הנזקים? התשובה די ברורה – הוא פשוט מנסה להעביר את הנזקים לאחרים כדי להחזיר לעצמו לפחות חלק מההוצאות הגבוהות שנגרמו לו כתוצאה ממיזם מטופש זה. מדובר באיש נורמטיבי לחלוטין שבסך הכול רצה להוסיף להכנסה החודשית שלו עוד כמה שקלים וכעת, הוא מנסה להפיל חברות ותאגידים אחרים ביחד איתו כדי לצמצם נזקים. אגב, מכונת הקפה שמכרו לו בחברה של "שלם עשרת אלפים דולר וכל חודש תרוויח חמשת אלפים שקלים" ב-1,400 שקלים ליחידה, נמכרה בדיוק שבועיים קודם לכן במחיר של 820 שקלים בלבד. ניתן להניח כי הנזקים הכספיים שנגרמו לו על ידי הונאה זו נתנו לו מעין לגיטימציה לנסות לגרום לכשל כלכלי לחברות אחרות ולמפעלים אחרים. וזה כמובן, כשלעצמו, עצוב ומטריד כאחד.

איך יכול להיות שכל כך הרבה אנשים קיבלו החלטות שגויות? איך יכול להיות שאפילו אנשים הגיוניים, רציונאליים, כשלו כאשר מדובר בהשקעה בעייתית כל כך? התשובה מתפרשת על גבי שני מישורים. ראשית, ברצונם של אנשים להתעשרות קצרה ומהירה. ושנית, ביכולתם של אנשי מכירות ממולחים לשכנע אנשים תמימים להשקיע את כספם בערוצים הלא נכונים.

אתן כאן דוגמא שממש בימים אלה, של סיום כתיבת הספר שלי, עולה וחוזרת כמעט בכל כלי התקשורת, בעיתונים וגם באתרי אינטרנט שונים. קבוצת אנשים מפרסמת כי היא מוכרת קרקע חקלאית המפוצלת כבר לחצאי דונמים. מחיר המגרשים שבמודעות נראה נמוך יחסית למיקום הטוב של הקרקע. מספר רב של אנשים בישראל החליטו להשקיע את הכסף שלהם בסוג זה של קרקע חקלאית. ברם, עד היום לא ראיתי, ולו גם אדם אחד, שהצליח להתעשר מעסקת הימור מסוג זה. מי שכן ראיתי היו אנשים שהשקיעו את מיטב כספם, כסף שברוב המקרים לא היה להם, ולפעמים, ביחד עם שכנים, דודים או חברים, חיפשו קיצורי דרכים וכיום נמצא בבעלותם חצי דונם של קרקע במקום שאולי יוכל להיות יוקרתי ביותר בעוד כמה עשרות או מאות שנים...

נכון, ראיתי וגם פגשתי אנשים מאושרים שמכרו קרקעות שיש עליהן חלום. הם אולי התעשרו אבל במקביל, גרמו לאחרים להפוך לעניים. בשום מקום אין אפשרות להיות עשיר בין לילה. זה לא קיים במציאות. מי שמפרסם כי ניתן להתעשר בין לילה צודק – הוא עצמו הופך להיות בין לילה לכזה אבל את שאר האנשים שרכשו את המוצר המדהים שלו הוא משאיר עם הרבה פחות כספים.