ביצוע בדיקה מקדימה לשותף עסקי פוטנציאלי

לפני ביצוע עסקה או ניהול מו״מ יש לבצע בדרך כלל בדיקה או חקירה מקדימה אודות האדם הנמצא בצד הנגדי. אחד מלקוחותיי הציג בפניי שותף פוטנציאלי שהציע לו להיכנס עימו לעסקה גדולה עם רווחים עצומים. כבר במהלך הפגישה בדקתי אצל ״הרב" גוגל והתברר לי כי איש העסקים

היושב מולי והנחזה להיות ישר והגון נמצא באיחוד תיקים, חובותיו עומדים מעל ל-10 מיליון ש״ח והוא נמצא היום בסטאטוס של מוגבל באמצעים ומשלם סכום של 500 ש״ח בחודש בלבד! לכל נושיו.

השאלה הנשאלת היא מה יקרה כשהעסקה לא תצליח. האם יש סיכוי, ולו הקלוש ביותר, שאותו שותף פוטנציאלי יכניס את ידיו לכיסיו ויכסה חלק מההפסדים? כמעט בטוח שלא מאחר ובדרך כלל כיסים אלה ריקים והלקוח שלי יהיה היחיד שיצטרך להתמודד מול הבעיה שתיווצר. מיותר לציין שהעסקה לא יצאה לפועל ושהלקוח שלי מודה לי עד עצם היום הזה.

בדיקת הרקע של שותף עסקי פוטנציאלי עולה בזמן ובכסף. לעיתים יש צורך בהעסקת חברת חקירות פרטית שתבדוק את האמינות של האדם שיושב מולנו ולעיתים יש צורך לבדוק לעומק את קורות החיים שלו ולבחון כמעט בזכוכית מגדלת כל מילה שהוא אומר, כל משפט שהוא מוציא מהפה – על מנת לוודא כי הוא אמין.

זה בדיוק מה שקרה ללקוח שלי. הוא הפסיד מעל ל-5 מיליון ₪ (כן, כן, חמישה מיליון שקלים חדשים), סכום כסף שהיווה כמעט את כל חסכונותיו. היום, אחרי שההרפתקה הזאת הסתיימה במפח נפש עצום, הרי שבנוסף להפסדים שלו, הוא מוצא עצמו נאלץ לשלם גם את חובותיו של שותפו, אותו שותף שלגביו לא טרח לערוך בדיקה ראשונית ואשר הבטיח לו את "האי האקזוטי עם השקיעה הכי יפה שיש בכל איי יוון".

לעיתים תמצאנה אותן נפשות טובות שתדאגנה להזהיר אותך מפני כניסה למיזם החדש עם השותף המיועד. הוא כבר פגע בשותפים אחרים בעבר, ילחשו. קיימת כולנו מכירים את האמרה "טוב שם טוב משמן טוב". לא לחינם מדברים אנשים בגנותם של אחרים. ישנם כאלה המחפשים נקמה, ישנם כאלה שמדברים מניסיונם האישי וישנם אלה המפיצים שמועות. תפקידך הוא לבדוק, לחקור ולהיווכח אם השותף הזה הוא אכן המתאים לך, אם במחיצתו אתה מוכן להעביר את מרבית שעות היממה ואת דעותיו אתה מוכן להעריך ולקבל.

הבדיקה חייבת להיות יסודית. היא יכולה, אמנם, להתחיל בבדיקה בסיסית ראשונית באמצעות גוגל אבל היא חייבת להיות מקיפה הרבה יותר. בדיוק בשביל פעילות מסוג זה ישנם חוקרים פרטיים המתמחים בבדיקה מעמיקה של קורות החיים המלאים של אותו אדם. חקירות מעין אלה שהזמינו לקוחות שלי הצליחו לעזור להם להימנע מהתקשרות עם שותפים שזייפו את הזהות שלהם, כאלה שטענו שיש להם ידע שבפועל לא היה בבעלותם, שותפים שהראו מצגות שהיו רק רבעי-אמת, שותפים שהיו בתהליכים שונים של פשיטת רגל או, להבדיל, שותפים שהיו מעורבים בתהליכים קשים של גירושין מכוערים.

דוגמא מעניינת לאירוע מסוג זה, דרמה אמיתית כמעט לחלוטין, התרחשה במשרדי חברת חקירות. החוקרים הפרטיים התבקשו על ידי בעלת עסק לערוך בדיקה מקיפה על שותף פוטנציאלי. לשותף היה, לטענתו, ידע עצום בתחום בו החברה של המנכ"לית רצתה להשקיע. היא נתנה לחוקרים את הפרטים שהיו ידועים לה על השותף והמתינה לשיחת טלפון. השיחה הגיע אחרי שלושה ימים. החוקרים הפרטיים ביקשו שלא לערוך את השיחה בטלפון אלא להראות לה את הממצאים פנים מול פנים. הם הזהירו אותה מראש, לפני שהציגו בפניה את דמותו האמיתית של השותף המיועד, כי יש איתו בעיות רציניות וביקשו ממה לשבת. מדובר היה בנוכל בעל יכולת התחזות מדהימה וכושר שכנוע מעורר התפעלות. הוא היה נשוי מספר פעמים והפיל בפח את אותן נשים, היו נגדו אישומים פליליים על התחזות ונוכלות, כל הדיפלומות שהיו תלויות במשרד שלו, כולן, ללא יוצא מהכלל, לא היו אמיתיות. שום פרט במצגת המקצועית שהציג לא היה נכון. ההמלצה של החוקרים הייתה חד משמעית – לנתק איתו כל קשר מכל סוג שהוא. בזה הרגע הבינה המנכ"לית כי שכר הטרחה של משרד החקירות היה אחת ההשקעות הנבונות ביותר שעשתה בתפקידה כמנהלת.

ואם לסכם בקצרה המלצה חשובה זו, עדיף להמתין עם ההתקשרות החוזית ועם עריכת ההסכם המשפטי עם השותף. עדיף להוציא סכום כסף לא גדול, יחסית, ולקבל את חוות דעתו של איש מקצוע שיתחקה אחר קורות חייו המפורטים של האדם איתו אתה עומד לעשות עסקים. עדיף לשמוע מפי חוקר פרטי כי כל ההצהרות של השותף הפוטנציאלי הן נכונות מאשר לשמוע אותו מתאר בפרוטרוט את האישומים הפליליים העומדים ותלויים נגדו. רק לאחר קבלת חוות הדעת המפורטת מהחוקר הפרטי, אפשר לעבור לצעדים הבאים.