סיכום בחירת שותף עסקי

פתחתי את הפרק ואף המשכתי לדון בו בחשיבות שיש לבחירה בשותף עסקי כי היא מהווה מרכיב מרכזי בתהליכים עסקיים לאורך זמן. פרק זה אינו מיועד למי שמעדיף להתנהל ללא שותפים עסקיים. אך מי שנפל חזק בגלל בחירה גרוע בשותף עסקי בלתי מתאים – יודע בדיוק במה עוסק פרק זה. מאידך, גם מי שהצליח למצוא לעצמו פרטנר עסקי מעולה – מבין אף הוא את חשיבותו.

 

יש חשיבות עליונה לבחירה של שותף עסקי טוב, חכם, דעתן, מומחה בתחום שלו – כדי שהעסק יצליח וכדי שההשקעה הכספית תישא פרי, כמצופה ממנה. בחירת שותף טוב יכולה לעשות את ההבדל שבין השקעה כספית מעולה לאורך זמן לבין חדלות פירעון, לא רק של ההשקעה שהכזיבה, אלא גם של כל הנכסים של אותו אדם. הבחירה בשותף הנכון יכולה, אם כן, להיות המפתח להצלחה. שותף רע יגזול את המשאבים של החברה (זמן, כסף, אנרגיות נפשיות) ויגרום לכך שלא הוא ולא השותפים האחרים יפעלו לקידום המטרה המשותפת. שותף טוב יגרום לכך שכולם, בצורה מסונכרנת, יפעלו כל הזמן באותו כיוון, לאותה מטרה ולהשגת אותה משימה. וזהו, למעשה, הפער שבין הצלחה לבין כישלון.

כפי שציינתי לאורכו של פרק זה, כשם שצריך לדעת לבחור שותף עסקי מתאים ולעבוד בתיאום איתו לאורך כל חיי העסק, כך צריך גם לדעת להיפרד יפה, במקרה הצורך, כדי שניתן יהיה להתחיל כמה שיותר מהר לחזור ולפעול להשגת מטרת העסק – רווחים לבעלי המניות.