למד לעבוד עם אנשים שונים ממך

למרבית בני האדם קיימת תכונה שהיא מוזרה מאוד, מעניינת מאוד וכזאת שיכולה לגרום לתחושת ביטחון מופרזת – בני אדם אוהבים לעבוד עם אנשים דומים להם. יש משהו המשרה ביטחון במקום בו אתה עובד עם אנשים שהבסיס שלהם זהה לשלך, שחושבים בדומה אליך, שהם פועלים בצורה דומה לזו בה אתה היית פועל והם עושים את מה שאתה היית עושה לו היית במקומם.

זוהי תחושה טובה להימצא ביחד עם אדם שחושב בהתאם לאותם קריטריונים כשלך ואשר דפוסי החשיבה שלו זהים לרעיונות ולגישות שלך.

יש בכך סוג של ניחום, סוג של שותפות מלאה, ובעיקר יכולת לדעת כי כאשר אתה לא נמצא במקום, השותף שלך, שחושב כמוך, יפעל בדיוק כפי שאתה היית חושב לנכון לעשות. יתרה מכך, אתה מרגיש כאילו יש שניים כמוך שפועלים למען אותה מטרה, מכוונים לאותו יעד ולצורך השגת אותה משימה אותה הגדרת כחשובה ביותר.

חשוב לציין כי זה מאוד נוח כאשר אתה והשותף שלך חושבים בראש אחד ובאותן פרדיגמות. אתם מבינים אחד את השני בתוך שניות, כמעט ללא צורך בתקשורת כתובה או מילולית. אתה תבין תוך שניות כל בעיה שהוא מעלה בפניך, עוד לפני שיתחיל לשטוח את ההסברים. הנוחות של חשיבה באותו ראש היא מפתה ביותר.

אבל אליה וקוץ בה, מחקרים רבים מראים כי יש סכנה רבה באותה תחושת ביטחון מזויפת, לא נכונה ושגויה כאשר שני אנשים שחושבים באותה צורה מגיעים לאותה מסקנה או החלטה.

בנוסף לתחושת הביטחון המזויפת, יש גם חשש שדווקא אותם שני אנשים, המתבססים על אותן תיאוריות, המגיעים מאותו "בית יוצר", יחשבו על אותו פתרון אבל זה לאו דווקא יהיה הפתרון הנכון. כלומר, שני שותפים, החושבים דומה ומגיבים באותה צורה, עלולים לבצע טעויות רק מסיבה זו בלבד.

מחקרים ומאמרים המקצועיים וגם ניסיון החיים האמיתיים הראו כי עדיף ששותפים יהיו בעלי גישות שונות, שיגיעו מבית יוצר אחר, עם הלך מחשבות אחר. השונוּת יכולה להיות המפתח לתשובה הנכונה. זהות בדרך המחשבה עשויה אמנם לגרום להנאה ולנוחות – אבל עלולה להביא בעקבותיה תשובות ופתרונות שגויים.

הרעיון המרכזי הנעוץ בצירוף שותף בעל הלך מחשבה שונה הוא הרבה יותר מורכב לביצוע בתהליך השוטף של העבודה בפועל – אבל היתרונות שלו גוברים על כל קושי או חסרון אחר. היכולת של שני אנשים שונים להגיע לפתרונות יצירתיים, חכמים ואפילו, אפשר להגיד, נכונים יותר – גבוהה, בוודאי גבוהה יותר מאשר זו של שותפים החושבים בראש אחד.

נכון, לשותף טכני שהוא גם מהנדס כימי או ביולוג קשה יותר למצוא שפה משותפת עם שותף המגיע מעולם תוכן שיווקי – אבל התוצאה של שיחה בין שני שותפים ששניהם ביולוגיים תחסר את המרכיב השיווקי. נכון לשותף הטכני קשה יותר לקחת חלק בדיון בנושא של תקציב וכספים עם השותף הבקיא והאחראי על תחום הזה – אבל ללא שותף שהוא האחראי על תחום הכספים – לשותפות, כשותפות עסקית למטרות רווח – אין סיכוי.