הדרך להיפרד בצורה יפה משותף עסקי בלי מלחמות ובלי כעסים

כן, זה יכול לקרות לכל אחד. בדקת את האדם הזה, הכרת אותו היטב, שרתת ביחד איתו בצבא וידעת בדיוק במי מדובר. אחרי כמה חודשים של עבודה משותפת התברר כי האדם השתנה והוא לא עונה עוד על הציפיות שלך. כן, זה יכול לקרות וזה קרה לאנשי עסקים רבים וטובים. שותפים שהיו אידיאליים בתיאוריה, התבררו בפועל כשגיאה.

 

אחד הנושאים החשובים שיעידו עליך כאיש עסקים מוצלח הוא היכולת שלך להיפרד משותף עסקי, לאחר שהתברר שדרככם העסקית המשותפת לא צלחה, בצורה יפה. זוהי משימה לא קלה כלכלית ועוד יותר מכך, נפשית. המשימה קשה ומורכבת מבחינה כלכלית כי כעת יש צורך להתחלק בנכסים וכן גם בהתחייבויות, שברוב המקרים הן עתידיות. ברמה הרגשית – כמעט כל פרידה, גם כאשר היא נערכת יפה, היא קשה ולעיתים אף מעיקה.

מספר לא קטן של פרידות הסתיימו בתביעות הדדיות בין שותפים שהגיעו, במרבית המקרים, לפתחם של בתי המשפט. הפרשנויות להסכם, לחוזה, לחילופי מיילים או להבטחות שבעל פה – כל אלו הפכו למערכת התדיינויות אינסופיות המעשירות את כיסם של עורכי הדין בלבד. מעבר לכך, להיפרדויות מסוג זה יש, בהרבה מקרים, השפעה פסיכולוגית קשה על אותו שותף שבחר להישאר במיזם העסקי. אני מכיר מצבים בהם פרידה גרועה מסוג כזה גרמה לעוגמת נפש כה גדולה לשותף שנשאר עד כי כמעט והזניח לחלוטין את העסק שאותו הקים בארבע ידיים עם השותף ש"בגד".

ברור כי מצב של תביעות הדדיות, כתבי הגנה, תצהירי עדות ראשיים וזמן מבוזבז בבתי משפט אינו הפיתרון האופטימאלי במקרה של פרוק שותפות. רצוי – וזה משפט שתמיד נכון כאשר מדובר בפרידה בין שותפים – לעשות את זה יפה. לפעמים ייראה לך כאילו הצד השני קיבל יותר ממה שבאמת היה מגיע לו ולעיתים אתה אכן צודק – השותף, בתהליך של דיבורים ישירים והגעה לפשרה, קיבל יותר. ברם, האלטרנטיבה השנייה של התנצחות בבתי משפט היא הרבה יותר יקרה. עלויות ההיעדרויות שלך מהעבודה, שכר טרחת עורך הדין, הסכומים שתוציא על עדים ועל עדויות – כל אלה יעלו לך, בסופו של דבר, הרבה יותר. פשרה ברוח טובה, ואפילו בלתי הוגנת במידת מה, עדיפה, עשרות מונים על תהליך כואב, לנפש ולכיס כאחד, של דיונים בבתי משפט.