זהירות בחבירה לשותף שמעגל פינות

אם מצאת בדבריו של מציע העסקה דברי שקר ואתה נוכח כי הוא משתדל לעגל פינות – היזהר. אין נכונה מהאמרה כי ״לשקר אין רגליים״. ניתן לזהות בקלות שקרנים. שקרן אינו זוכר בדיוק את השקר אותו בדה. הישמר מלעשות אתו עסקים.

 

לאדם הנוהג לעגל פינות יש בעיה מוּלדת והיא חוסר היכולת לתכנן אירועים מפורטים או למצוא פתרונות לבעיות עתידיות שייתכן וכעת נראות זניחות. מעגלי הפינות הם שותפים גרועים. הם נוהגים להשתמש במשפט "עזוב, יהיה בסדר" לגבי פעילות שביצעו או אשר בוצעה בעסק בלי תכנון וחשיבה מוקדמים – ורק העתיד יוכיח כי מדובר בפעילות שתעלה כסף רב לארגון. כך למשל, נקנס בעל עסק בסכום הקרוב לחצי מיליון שקל בגין שפיכה של חומר רעיל לביוב עירוני. מי שהיה אחראי לכך היה השותף שלו שאמר לו ש"כולם עושים את זה", ו"בטח שלא יתפסו אותנו" ו"חוץ מזה, גם אם יתפסו, איזה קנס הם כבר יכולים לתת".

שותף שמעגל פינות ביחס לשותפים האחרים שלו, יעגל פינות גם בכל הקשור לעובדים, לספקים ולרשויות המס. התוצאות של עיגולי פינות אלו עלולות להיות פשוט מסוכנות – עד לרמה של פגיעה בחיי אדם. שותף, הנוהג לעגל פינות בתחילת הדרך שלו אל מול ספקים, ימצא את עצמו מהר מאוד מעגל פינות גם מולך, וההשקעה הכספית שלך במיזם המשותף עלולה לרדת לטמיון.

נקודה נוספת אותה יש לקחת בחשבון בעולם העסקים המודרני היא האמינות. אמינות מהווה ערך עליון בעולם העסקים. הדיווח האמין הוא חלק בלתי נפרד מהקשר בין השותפים, המועסקים וכל אחד אחר הנמצא בקשר עסקי כלשהו. אמינות היא ערך עליון גם בצבא. הנורמה המקובלת בצה"ל היא כי מפקד שדיווח דבר שקר יודח מהצבא גם אם מאחוריו כמפקד עומדת שורה ארוכה של הצלחות. הדבר נכון גם לגבי שותף – בשום פנים ואופן לא ניתן לעבור לסדר היום על התנהלות שותף הנוהג לשקר לסלף דברים, לרמות "בקטנות". שותף שכזה, שאינו מדווח את כל האמת, שמרבה בדיווחים חיוביים, אף אם אינם נכונים, ומסתיר דיווחים שיש בהם בעייתיות, שלא מעדכן בזמן על קשיים, שותף שמעגל פינות – הוא שותף מסוכן בכל הרמות הקיימות ועליך להיזהר מלחבור אליו.

מניסיוני כעורך דין למדתי כי שותף שהתחיל לעגל פינות בנושאים שוליים, המשיך עד מהרה לעשות כן גם בנושאים חשובים יותר הדורשים דיווחים מדויקים כמו בהגשת דוחות מע"מ ותשלומים למיניהם. ברגע שהדיווחים התחילו להיות "יפים יותר מדי", עברו "שיפוץ" במקום להיות אמיתיים, אפשר היה לנבא את תחילת התהליך של סיום השותפות במקרה הטוב, או סיום העסקה או הפרויקט כולו, במקרה הרע.