קבל החלטה שקולה

אז איך צריך בעצם להתנהל? מה לעשות או, יותר נכון – מה לא לעשות? ראשית, קח את הזמן. אל תיכנס ללחץ משום אירוע המוצג בפניך ככזה בו יש לקבל החלטה מיידית. במרבית המקרים, הלחץ הזה המופעל עליך, תפקידו אחד – לנסות להוביל אותך לחתימה על הסכם לא הגיוני מבחינתך ולא נכון עבורך.

מה שצריך לעשות בשלב זה הוא לעצור את המשא ומתן ואת הדיאלוג, לקחת פסק זמן למחשבה ואפילו להתייעץ עם איש מקצוע שאתה סומך עליו.

כדי לקבל החלטה שקולה יש לבצע פעולה פשוטה – לרשום את החסרונות שיש לרעיון בטור אחד ואת כל היתרונות בצד השני. להציב אותם אחד מול השני ורק לאחר מכן לקבל החלטה. שני טורים, אחד ליד השני, אחד מול השני.

ההחלטה תהיה בלתי שקולה כאשר רק טור אחד (ולא משנה אם נכתב עליו "יתרונות ההחלטה" או "חסרונות ההחלטה") יהיה מלא בעוד שהטור השני יישאר ריק. כדי שהחלטה תהיה מאוזנת או שקולה, נדרש ממך להרכיב רשימה של היתרונות שלה כמו גם חסרונותיה. כמובן שבאיסוף השיקולים לכאן ולכאן אתה יכול להיעזר באנשי מקצוע, בספרות בנושא, או באנשים רגילים מהסביבה הקרובה שלך.

ושוב נדגיש – החלטה טובה משמעותה שהשיקולים בעד או נגד נרשמו היטב ונבדקו עד תום. אם הרשימה כוללת 8 סעיפי 'בעד' ורק סעיף אחד של 'נגד', הרי שהיא לא מאוזנת. רק לאחר שתוכל להוסיף סעיפי 'נגד' לרשימה, בין אם מאותם גורמים המתנגדים לעסקה ובין אם מעיון בספרות בנושא – תוכל לקבל הצעה שקולה.

החלטה שקולה, משמעותה גם לקחת את 'תורת ההמונים' ולהפוך אותה ל'תורת המומחים'. 'תורת ההמונים' היא תורה מעניינת מאוד אבל לעתים קרובות אינה רלוונטית להחלטה שאמורים לקבל. לעיתים קרובות, ההמונים (קרובי משפחה, חברים, עמיתים בעבודה, וכדומה) מוטים מאוד מההתלהבות שלך עצמך ולכן, התגובות שלהם יהיו בהתאם. עדיף כי במקום לזרום עם 'תורת ההמונים' ולספר לכולם כי מרבית החברים שלך היו בעד הפרויקט, להביא מומחים ולבקש מהם לתת לך חוות דעת מקצועית. אם יש צורך לשלם להם – עשה זאת – זה ישלם את עצמו. וכך, למרות שישנה אפשרות לערוך טבלה של בעד ונגד תוך התייעצות עם ה'המונים', ובהחלט ניתן להיעזר אף בהם – עדיף בהרבה לערוך את אותה טבלה בשיתוף עם מומחים בתחום.