כונס נכסים

אחת הדרכים שקיימות לגביית החובות של חייבים הינה כינוס הנכסים שלהם על-ידי עורך הדין, בא כוחו של הזוכה. בתהליך זה מבקש עורך הדין מראש ההוצאה לפועל, את הזכות לתפוס (תפיסה פיזית) נכס או קבוצת נכסים של החייב. עורך הדין של הנושה, יכול להתמנות לכונס נכסים על נכסים כגון: כלי רכב (אופנוע, טנדר, ג´יפ, טרקטור, טרקטורון, כלי ציוד מכני הנדסי, כלי טיס, כלי שיט), נכס נדל"ן (כמו דירה, בית, וילה, פנטהאוז, קוטג´, מגרש, משרד, חלקה חקלאית, נחלה, חלק ב´ של נחלה ועוד).

תפקידו של כונס הנכס מטעם ראש ההוצאה לפועל הוא להביא את הנכס לכלל מימוש באמצעות מכירתו בהליך של מכרז. במצב זה מפרסם הכונס את הנכס בצורה פומבית בעיתונות היומית ("גלובס", "הארץ", "ידיעות אחרונות", "מעריב" וכדומה) ובאמצעות אתרי האינטרנט השונים המתמחים בתחום זה - וזאת על-מנת לפרסם את העובדה כי הנכס הזה נמכר במכרז מחד ומאידך להביא את מירב הקונים על-מנת למקסם את תהליך המכירה. לרשותו של הכונס יכול לעמוד שמאי שיעריך את השווי הריאלי של הנכס, כך שיהיה לו קל יותר לבצע את תהליך המכירה. הנכס מפורסם ואז – עם סיום תאריך המכרז מוצאות המעטפות עם הסכומים שהציע כל אחד ואחד ממשתפי המכרז. מאתרים את המעטפה עם הסכום הגבוה ביותר לאחר איתור הקונה (שבאמת במרבית המקרים הוא זה שהציע את הסכום הגבוה ביותר), הכונס יכול ורשאי לבצע למולו תהליך של התמחרות תוך ניהול משא ומתן.

בסיום התהליך הזה מקבל עורך הדין את אישור ראש ההוצאה לפועל ובכך מוציא לפועל את תהליך מימוש הנכס. מיותר לציין כי הנכס שנרכש על-ידי הקונה התמים הוא נקי מכל שיעבוד ומכל עיקול ומכל עיקול לצד ג´, וכי הוא קונה נכס שיהיה מעתה בבעלותו המלאה לכל דבר ועניין. נקודה שנייה שכדאי לציין היא כי על נכס זה לא חלים הדינים הרגילים של קניה ומכירה כמו קונה ומוכר רגיל.
כדאי לציין כי פעילות זאת של תפיסת נכס ומכירתו על-ידי כונס נכסים בהוצאה לפועל גורמת לחייב להפסד כפול: ראשית, המחיר בו יימכר הנכס (בגלל עצם תהליך המכירה של כונס נכסים) הוא נמוך מערך השוק שלו. לעיתים הכונס יימצא את עצמו עם הצעות שמגיעות לכדי 60% עד 80% מערך הנכס. נקודה שנייה שיש לציין היא כי תפקידו של הכונס הוא לאתר את הרכב, לתפוס אותו פיזית, לאחסן אותו ולשמור עליו – פעולות שעולות כסף (ולעיתים כסף רב). סכומים אלו מתקזזים מסכום המכירה וכך יוצא כי החייב מפסיד שוב חלק מערכו של הנכס שהיה בבעלותו.